НАУКОВЦІ ТА ГРОМАДСЬКІСТЬ ЗАКЛИКАЮТЬ ДО ЗМЕНШЕННЯ ШКОДИ

Стимулювання бізнесу на зменшення шкоди має стати частиною державної політики у сфері громадського здоров’я, що передбачатиме скорочення ризиків для здоров’я, та грунтуватиметься на залучені бізнесу. Зменшення шкоди має стати вигідним, що гарантуватиме ефективність та тривалість змін, – вважають експерти, які долучились до обговорення проблем здоров’я українців на прес-конференції до Дня захисту прав споживачів: “Мінімізація факторів ризику неінфекційних захворювань: як бізнес і громадськість можуть допомогти”.

 

Громадськість та держава мають потребу у зменшенні шкоди для здоров'я. Товари масового споживання мають визначальний вплив на стан громадського здоров’я, тому впровадження стратегій зменшення шкоди з боку виробників допоможе скоротити рівень передчасної смертності, надмірного споживання солі, цукру, транс-жирів та відверто шкідливих продуктів, що є необхідним для нормалізації стану громадського здоров’я”, - зазначила Зоряна Черненко, експертка з медичного права, доцентка Національного університету “Києво-Могилянська академія”. 

 

“Ми створюємо коаліцію за зменшення шкоди, яка стане майданчиком для обміну конструктивними пропозиціями між бізнесом та державою під наглядом громадськості та з оцінкою науковців. Ми підійшли до того етапу, коли варто говорити про законодавчі пропозиції щодо залучення та забезпечення зацікавленості різних інститутів суспільства, головним чином бізнесу, у формування та реалізацію національної стратегії громадського здоров’я. Конкретні пропозиції ми представимо на розгляд громадськості та запрошуємо до публічної дискусії. Закликаємо законотворців дослухатися до пропозицій експертів та громадськості”, – додала Зоряна Черненко.

 

 За відсутності діалогу з бізнесом, громадськість та держава йдуть на введення обмежень, заборон, акцизів та ін., що вже стало традиційною мірою. Однак такий підхід веде до того, що бізнес просто закривається від проблеми, шукає і знаходить варіанти продовжувати робити те, що й робив. Бізнес зацікавлений в уникненні конфронтації, та натомість побудові відкритого публічного діалогу з обміном конструктивними пропозиціями.

 

Виробляти шкідливу продукцію з надмірним вмістом солі, цукру, транс-жирів, виробництво шкідливих продуктів пов’язано із тим, що виробництво саме таких продуктів є прибутковим. Однак альтернативи можливі, просто вони вимагають інвестицій у технології, для чого комерційному сектору потрібно знати, що це потрібно суспільству і державі.

 

"В умовах катастрофічного дефіциту державних коштів, стратегії економічного стимулювання зменшення шкоди є, схоже, однією із найбільш реалістичних. Створення умов для того аби підприємства ставали економічно мотивованим здійснювати інвестиції в наукові дослідження, технологічні розробки, які зменшують шкідливий вплив тієї чи іншої продукції, яку українці традиційно споживають, є простим і водночас вдалим рішенням. І принципово важливим є те, що політика поліпшення громадського здоров'я, вплив на щоденне споживання людини досягатиметься  не шляхом застосування насильства чи директивних приписів та заборон, притаманних тоталітарним державним режимам, а за допомогою ринкових механізмів, механізмів державно-приватного партнерства. Ефективність державної політики напряму залежить від конструктивної співпраці, від ефекту сенергії зусиль всіх членів  українського суспільства. Скажу більше, групою народних депутатів вже ведеться робота над відповідними законодавчими ініціативами і найближчим часом ми внесемо їх на розгляд до Верховної Ради", - коментує ситуацію Масоріна Олена, член Комітету ВР з питань європейської інтеграції. 

 

Держава та громадськість десятки років ведуть боротьбу з причинами виникнення хронічних неінфекційних захворювань – головної причини втрати працездатності та смертності в Україні – однак діяльність бізнесу з виробництва та поширення потенційно або відверто шкідливих товарів, та законодавчий захист такого виробництва, фактично, нівелює ці заходи.

 

У результаті, склалася ситуація, коли стало звичним протиставлення інтересів громадського здоров’я з інтересами економіки, що фактично позбавляє проблему можливості бути вирішеною, оскільки питання стало у виборі між здоров’ям або прибутковістю, що заводить його у глухий кут. Вихід із ситуації можливий шляхом міжсекторального партнерства держави та бізнесу під громадським котролем, для чого потрібен відкритий та конструктивний діалог між громадськістю, державою та бізнесом щодо зменшення шкоди.