Відкритий лист-звернення на підтримку Уляни Супрун

Даним листом ми висловлюємо свою підтримку команді Міністерства охорони здоров’я та обраного курсу розвитку реформ. Нас непокоїть ситуація, що склалася навколо в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, яка за останні місяці продемонструвала дійсний початок здійснення реформ та запровадження превентивної медицини. 

Громадська організація “Нові технології для здоров’я” (надалі - “Громадська організація”) шукає шляхи зменшення шкоди для громадського здоров’я, на яке визначальний вплив здійснює діяльність бізнесу. Стан громадського здоров’я залежить не стільки від медицини, скільки від способу життя та наявності або відсутності профілактики. 

Своїми діями поточна команда МОЗ продемонструвала розуміння факту, що передбачати захворюваність набагато ефективніше, ніж лише лікувати. Ми помічаємо реальні атикорупційні та прозорі кроки команди МОЗ щодо покращення системи охорони здоров’я в Україні.

Європейська інтеграція української системи охорони здоров'я вимагає побудови системи превентивної медицини, для чого необхідним є як реформування законодавства, так і досягнення максимального скорочення розповсюдженності факторів ризику. 

Ми підтримуємо обраний курс політики МОЗ (який спрямований не лише на лікування, а і на профілактику виникнення захворювань), а також наступні пріоритетні напрямки роботи команди МОЗ на 2017 рік: 

  • запровадження електронної системи охорони здоров’я, яка наразі необхідна як для реформи первинної ланки, так і для отримання облікової інформації про реальний стан справ; 
  • формуванням інституційних основ для реформ у медичній галузі, зокрема, ініціювання закону про державне медичне страхування та створення Національної служби здоров’я (наявність законодавста про медичне страхування дозволить створювати фінасові стимули для ведення здорового способу життя, якщо прив’язати ціноутворення страхування до факторів ризику, яким піддає себе людина ведучи той чи інший спосіб життя); 
  • втілення нових механізмів фінансування охорони здоров’я на первинній ланці; 
  • підготовка вторинної ланки до впровадження страхової моделі медицини у 2018 р.; 
  • впорядкування медичної інфраструктури до впровадження страхової моделі медицини.  

Саме за часів діяльності поточної команди МОЗ Кабміном було затверджено Концепцію розвитку системи громадського здоров’я. Її фокус переорієнтовується від політики лікування до політики зміцнення, збереження та профілактики здоров'я. За словами Уляни Супрун, в Україні зараз 99% фінансування йде на терапію, а не на попередження захворювань, тоді як у більшості країн світу 80% коштів скеровують на превентивну медицину і лише 20% припадає на лікування.

Профілактичні медичні програми, а також широкі соціальні програми з підвищення обізнаності щодо профілактики захворювань допоможуть своєчасно реагувати на тенденції у змінах структури населення, а також видів захворювань.

Зважаючи на складний, довготривалий, забюрократизований та непрозорий процес звернення за наданням медичних послуг у заклади охорони здоров’я, непрозоре та неефективне використання фінансових ресурсів галузі, використання застарілих методів ведення обліку громадян, а також низький рівень сервісу надання медичних послуг населенню, необхідним кроком є  впровадження в Україні електронної системи охорони здоров’я E-Health. 

Наразі Команда постала перед викликом зміни старої корупційної системи, яка існувала понад 25 років: система E-Health допоможе підвищити якість життя громадян, а також відкрито та ефективно використовувати кошти у сфері охорони здоров’я. 

Ми гучно закликаємо Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, Президента України, Уряд України та громадянське суспільство підтримати антикорупційну та прозору політику Уляни Супрун та її команди!