Як вік та стать людини впливають на переносимість алкоголю

Дослідники Інституту досліджень алкоголю в квітні 2016 року опублікували результати обстеження сімей, за результатами якого було виявлено залежність від віку і статі сприйняття алкоголю організмом людини. 

Припустимо, що ви жінка, яка випиває пляшку вина разом із чоловіком. На той час, як ви обидва вжили по дві порції — концентрація алкоголю у вашій крові буде вищою, аніж у нього тому, що а) жіночий організм виробляє менше ферменту, необхідного для розщеплення алкоголю б) жіноче тіло складається з меншої кількості води, і, відповідно, в ньому менше рідини, яка б розбавила спирт, який потрапляє до організму. У той же час, якщо ви молодші за 18 років, то алкоголь може вплинути на мозок, який ще розвивається. Таким чином, підвищується ризик виникнення проблем із пам'яттю та, відповідно, із навчанням.   

Але також існує зростаюча кількість фактів того, що сприйняття алкоголю також змінюється з віком і що людям похилого віку варто повідомляти про можливі проблеми зі здоров’ям, адже багато людей, старших за 60 років, не зменшують звичну кількість вживаного алкоголю. 

«Коли ми почали аналізувати результати обстеження сімей, яке було проведено і опубліковано минулого року організацією Національної стратегії боротьби, то ми не очікували отримати результати того, що більше 30 відсотків людей старших за 60 років вживають алкоголь в ризикованих кількостях», говорить професор Енн Рош, директор Національного центру по навчанню та підготовці кадрів Фліндерського університету, які працюють із наркозалежними. 

«Проте наш образ літніх людей є застарілим. Наразі зростає нова когорта людей, які  бажають вести повноцінний, активний спосіб життя, який включає також і алкоголь. Цікавою особливістю у 2016 році є те, що багато жінок у віці 50, 60 і 70 років починають вживати алкоголь навіть якщо раніше вони цього не робили», — каже Рош.

Яким чином організм літніх людей реагує на алкоголь? 

«З віком приходить зниження вмісту води в організмі, поряд зі зниженням шлункової алкогольдегидрогенази - ферменту, який допомагає зламати алкоголь вниз», — коментує питання докторка Селія Уілкінсон, старша викладачка наркологічних досліджень у школі Edith Cowan, університету Медичних наук, авторка матеріалу «Алкоголь і літні австралійці. Від уряду WA», у якому вона пояснює як саме старіння робить нас більш вразливими від дії алкоголю.

«Це означає, що коли люди похилого віку вживають алкоголь, то концентрація алкоголю в їх крові збільшується швидше і люди швидше відчувають себе напідпитку. Потенційно ці зміни можуть вплинути на жінок більшою мірою через те, що вміст води в їх організмі і виробництво ферменту є нижчим. Проте більшість літніх людей не розуміють цього», - говорить вона.

Алкоголь погано поєднується з деякими ліками. Також літні люди можуть приймати ліки (наприклад, від високого кров'яного тиску, який більш поширений у людей старшого віку). Бензодіазепіни, що пропонуються від безсоння можуть взаємодіяти з алкоголем і збільшують ризик втрати свідомості, в той час як надмірне вживання алкоголю може посилити високий кров'яний тиск, і, відповідно, таку людину важче згодом лікувати.     

«Нам потрібно більше інформувати громадськість про ці проблеми, — зазначає Енн Рош. -— Ми дивимося на майбутнє, в якому до 2050 року 40 тисяч з нас буде жити до ста років. Ми живемо довше і для багатьох людей, після виходу на пенсію тягнуться до 30 або 40 років. Для тих, хто регулярно вживає алкоголь це може означати багато додаткових років, коли алкоголь потрапляє до організму людини і ми не можемо ігнорувати той факт, що десятиліття таких регулярних практик може підвищувати ризик розвитку деяких видів раку - включаючи рак молочної залози, кишківника і стравоходу - у людей, в яких вже і так з віком збільшився цей ризик»