Чому небезпечні трансжири і як зменшити шкоду?

Про шкоду надмірного вживання солі і цукру чули всі, але трансжири – ще один ворог здорового способу життя – поки перебувають в тіні.

Корисні рослинні масла характеризуються вкрай малим терміном зберігання. Виробникам це не вигідно, адже чим довше термін зберігання продуктів, тим менше списань, вони обходяться дешевше і приносять більше прибутку.

Як наслідок, виробникам продуктів харчування припали до душі відкриття нобелівського лауреата Поля Сабатьє в сфері хімії гідрогенізації.

На їх основі була створена технологія виробництва твердих жирів з рідких рослинних олій. Перший такий патент придбала в 1909 році компанія Procter and Gamble. У 1911 році вона почала випуск першого комерційного продукту на основі цієї технології – жиру-розпушувача для випічки.

З тих пір трансжири ставали все більш і більш популярними і перетворилися де-факто в невід'ємну частину багатьох дешевих продуктів харчування.

Починаючи з 1990-х вчені стали бити на сполох, відзначаючи кореляцію між зростанням споживання трансжирів і сплесками цілого "букета" серцево-судинних захворювань. Зокрема, вже в кінці 1990-х деякі дослідження стверджували, що тільки в США від хвороб, так чи інакше спровокованих трансжирами, гине понад 20 тис. людей щорічно.

У 2000-х деякі країни почали оголошувати трансжирам справжню війну. Але до України ця тенденція доходить поки в повільному темпі. Українці в більшості своїй або не чули про небезпеку трансжирів взагалі, або просто не знають в яких продуктах вони містяться і як контролювати їх споживання.

Для чого жири потрібні організму?

На жирні кислоти в середньому припадає до 30% норми здорового раціону. Це один з найважливіших будівельних матеріалів нашого тіла, що утворює клітинні мембрани. Образно кажучи, якщо порівняти тіло людини з домом, це - фундамент та стіни.

В нашому організмі жирні кислоти поділяються на ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ), ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ), ліпопротеїди високої щільності (ЛВЩ), тригліцериди. Кожна з них необхідна організму в певній концентрації.

Трансжири є причиною підвищення вмісту в крові ліпопротеїдів низької та дуже низької щільності та зниження ліпопротеїдів високої щільності, викликаючи істотний дисбаланс в обміні ліпідів в організмі в цілому.

Побічний продукт переробки олії і маргарину

Трансжири — це різновид ненасичених жирів. Вони можуть бути натуральними і/або штучно створеними. Природні трансжири утворюються через діяльність бактерій в шлунку свійських тварин і зберігаються в м'ясних та молочних продуктах в кількості 5-8 %.

А ось штучні трансжири утворюються в якості побічних продуктів в процесі гідрогенізації ненасичених жирів, наприклад, при виробництві маргарину з соняшникової олії. Доведено, що споживання трансжирів призводить до збільшення числа серцево-судинних захворювань і смертності.

Трансжири найчастіше містяться в кондитерських виробах, випічці, маргаринах, напівфабрикатах, снеках та ін.

Шкода від трансжирів

Американська організація FDA вважає трансжирні кислоти небезпечними для споживання. У середині 2015 року FDA постановила, що протягом трьох років всі компанії, що займаються випуском продуктів харчування, повинні внести необхідні зміни в технології виробництва для зменшення кількості штучних трансжирів у продуктах.

У Великобританії в 2012 році більшість супермаркетів і великих мереж фаст-фудів погодилися підписати добровільну угоду про відмову від використання штучних трансжирів. Але досі незрозуміло скільки продуктів їх містять.

Серед захворювань, які можуть провокуватися надмірним споживанням трансжирів, виділяють кардіологічні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця, стенокардію, інфаркти міокарда, серцеву недостатність.

Також трансжири відіграють роль у розвитку таких захворювань, як інсульти, атеросклероз, хвороба Альцгеймера, нейродегенеративні захворювання, жирова дистрофія печінки.

Згідно з даними дослідження, результати якого були опубліковані в 2010 році в авторитетному виданні British Medical Journal, вживання трансжирів шкідливе навіть у незначних кількостях. Повна відмова від їх вживання призвела б до попередження не менше 7 тис. передчасних смертей щорічно тільки у Великобританії, стверджують дослідники.

Як боротися?

В Європейському регіоні кілька країн втілили стратегії співробітництва виробників і держави, спрямовані на скорочення споживання трансжирів шляхом надання населенню альтернативи звичним продуктам харчування.

Федеральне міністерство продовольства, агрокультури та захисту прав споживачів Німеччини в 2014 році запустило кампанію по зменшенню шкоди трансжирів, яка передбачала навчання новим технологіям і співпрацю з виробниками продуктів для заохочення виробництва менш шкідливих альтернатив.

Нідерланди вже реалізували ряд заходів, включаючи дослідження і розробку альтернатив трансжирам і насиченим жирним кислотам, навчання виробників новим підходам, а також інформування громадськості про вплив трансжирів і насичених жирних кислот на організм, і наявності менш шкідливих альтернатив.

"Зменшення трансжирів у продуктах харчування являє собою один з найбільш простих заходів з точки зору охорони здоров'я, спрямованих на зниження ризику серцево-судинних захворювань і деяких видів раку та поліпшення режиму харчування. Якщо більше країн зважиться на такі дії, це призведе до важливих позитивних результатів для здоров'я у всьому нашому регіоні", - заявилаЖужжана Якоб, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ.

А як в Україні?

Повсякденний раціон українців обмежений тими продуктами і товарами, які продаються у магазинах або готуються в місцях громадського харчування. Для того, щоб максимально знизити ризик від споживання трансжирів, необхідно уважно вибирати продукти і шукати менш шкідливу альтернативу звичним товарам, що містять трансжири.

"Українцям варто з особливою увагою відноситися до складу тієї їжі, яку вони споживають. Трансжири здатні викликати цілий спектр розладів багатьох фізіологічних систем організму. Наведу лише деякі приклади - показано, що ці речовини вкрай деструктивно впливають на серцево-судинну, травну і навіть статеву системи. Тому вміст пальмової олії (гідрогенізованої), маргарину, замінників тваринних жирів у продуктах повинно змусити кожного жителя України подумати - а чи варто вживати такий продукт?", - розповів НВ кандидат біологічних наук Іван Музальов.

Законодавчого регулювання маркування рівня трансжирів в Україні майже немає. Поки у нашій країні діє ДСТУ 5007:2008, який нормує трансжирні кислоти лише в замінниках масла какао.

17 травня 2017 року Міністерство охорони здоров'я оприлюднило для громадського обговорення законопроект, який передбачає встановлення норм на вміст трансжирів у продуктах харчування.

У МОЗ повідомляють, що прийняття закону дозволить значно знизити смертність в результаті серцево-судинних захворювань, що може бути частково пов'язаним зі зменшенням споживання трансжирів.

"Зростання виробництва продуктів із транс-ізомірами жирних кислот відбувається зараз, я думаю, у зв'язку з розвитком ринку споживання бюджетних продуктів харчування, у виготовленні яких використовуються переважно гідрогенізовані, часто перегріті при багаторазовому смаженні рослинні жири, а також інтенсифікацією стилю життя, яке вимагає частого, але швидкого харчування - мова йде про фаст-фуд. На жаль, в нашій країні відсутні законодавчі норми, які регулюють вміст таких речовин у продуктах харчування. Я вважаю, що їх введення необхідне", - резюмує Музальов.

Таким чином проблему надмірного споживання трансжирів неможливо вирішити виключно зусиллями самих споживачів - шляхом уважного і усвідомленого вибору продуктів.

Саме державі за допомогою податків потрібно мотивувати виробників не максимально здешевлювати виробництво, а, навпаки, відмовитися від трансжирів на користь натуральних компонентів і менш шкідливих альтернатив. Потрібно зробити так, щоб виробникам було вигідно вкладати ресурси в розробку нових інноваційних технологій виробництва.

В результаті отримуємо ситуацію, коли виробництво цих шкідливих продуктів або товарів зі зменшеним впливом на організм людини для виробника є набагато більш вигідним у порівнянні з традиційним аналогом цих продуктів.