Шкідливе оточення

Надмірний вміст солі, трансжирів чи прихованих вуглеводів у продуктах, просто шкідливі продукти - все це частина нашого життя. 
 

Громадське здоров’я є результатом способу життя та того, що ми їмо, п’ємо, вживаємо і чим користуємося у повсякденному житті. Звісно, ми можемо говорити, що кожна людина має вибір, тому сама несе відповідальність за своє здоров’я, однак не варто забувати, що вибір пересічного українця обмежений доступним йому асортиментом.

Продукти харчування, напої, решта товарів масового вжитку, включно з ліками, алкоголем та тютюновими виробами, є тим, що створює умови життя, і складає той самий асортимент, який визначає наш вибір. Надмірний вміст солі, трансжирів або прихованих вуглеводів у продуктах, шкідливі продукти, що є в житті більшості людей, стають причиною тих самих факторів ризику, що призводять но високого рівня захворюваності, смертності та низької продуктивності національної економіки.

Якщо причиною високого рівня захворюваності є поширеність факторів ризику для здоров’я, то причиною розповсюдженості самих факторів ризику є наслідок безвідповідальної діяльності бізнесу. Бізнес формує ринкову пропозицію, бізнес створює те, що оточує нас у повсякденному житті, що лежить на поличках кожного супермаркету або кіоску десь у підворітті. І бізнес створює таку продукцію, яка наносить шкоду здоров’ю, оскільки це є прибутковим, а держава робить це вигідною справою. Виробництво якісних корисних продуктів, або продуктів зі зменшеним ризиком передбачає суттєві витрати з боку бізнесу, на які він буде йти, якщо це буде прибутковим.

Виробництво якісних корисних продуктів передбачає суттєві витрати Роль держави у цьому причинно-наслідковому зв’язку є створення умов. Бізнес хоче отримувати прибуток, і це природньо. Держава, у свою чергу, може консервувати поточні умови, що стимулюють бізнес, не перейматися наслідками своєї діяльності, а може, навпаки, створювати такі умови, за яких бізнесу буде вигідно виробляти кориснішу продукцію, менш шкідливу продукцію, пропонувати альтернативу шкідливим товарам. Коли бізнес буде бачити вигоду від зменшення шкоди, буде й відповідна продукція, у людей з’явиться альтернатива шкідливим продуктам. Тоді можна буде говорити про здоров’я як вибір кожного.

Певною мірою, через наслідки своєї діяльності бізнес є джерелом багатьох проблем громадського здоров’я, тому справедливо буде зробити його частиною вирішення цих проблем. Стимулювання бізнесу на виробництво менш шкідливої продукції є розумною міжсекторальною стратегією, оскільки вона передбачає зміну умов життя природнім шляхом – через зацікавлення бізнесу у скороченні шкоди. Якщо гроші і вигода будуть на стороні скорочення шкоди,  саме таким шляхом піде і бізнес, і саме таким буде асортимент вибору та умови життя пересічного українця.